Skomentuj (24)

zobacz więcej (6)

Skomentuj


Dodane komentarze (17)

  • Redakcja
    Niektóre posty zostały usunięte. Przypominamy o niewstawianiu linków do komentarzy.
  • Ulka - Kazimierz
    Piszę się na kolejne patriotyczne śpiewanie! Specjalnie dla tej atmosfery, jaką stworzyła młodzież i organizatorzy. Może być zimą z okazji powstania. Skądinąd ciekawi mnie, jakie pieśni mogli wtedy śpiewać kazimierzacy. Przyjdę z kokardą narodową przygotowaną wg wskazówek internautów. A kotylion wezmę na bal po Nowym Roku. Tylko jak wygląda kotylion??!! Ktoś wie? :-)
  • ciekawska
    Dobry pomysł p. Moniko nie było mnie w tym ponieważ pracowałam ale obiecuję swoją obecność za rok a sąsiadkę zabiorę ze sobą. Co prawda śpiewam tylko w chórze ale za to wielką pasją.
  • mnie nie jest wszystko jedno
    dr Janusz Sibora, badacz dziejów dyplomacji, protokołu dyplomatycznego i ceremoniału państwowego:
    Biało-czerwone wstążki (...) to rozetki lub kokardy narodowe. Ich rodowód sięga 1792 r., kiedy to uroczyście obchodzono pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.
    W 1792 r. na białych sukniach ujrzeć można było czerwone szarfy, a stroje męskie zdobiły biało-czerwone wstęgi. (...) Kolory biały i czerwony pojawiały się następnie w różnych konfiguracjach, towarzysząc m.in. polskim zrywom z 1830, 1848 i 1863 r. (...) Pierwsza kodyfikacja barw kokardy narodowej miała miejsce podczas Powstania Listopadowego.
    Uznając potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni się łączyć Polacy 7 lutego 1831 roku (...) Sejm Królestwa Polskiego określił, że Kokardę Narodową tworzą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, biały i czerwony. Przez szacunek twórcy dokumentu pisali słowa "kokarda narodowa" wielką literą.
    Na znanym obrazie Artura Grottgera "Pożegnanie powstańca" ujrzeć możemy młodzieńca, któremu ukochana przypina rozetkę. Zewnętrzny jej otok jest biały, a środek czerwony.
    Taki układ barw pojawiał się na ułańskich rogatywkach oraz na mosiężnej rozetce orzełka Obrony Narodowej z 1939 roku. Zachowując jednak heraldyczną poprawność należy stosować odwrotny układ barw: serce rozetki tworzy kolor biały, a jego otok kolor czerwony.
    Kolor biały symbolizuje godło - Orła Białego, a czerwień odzwierciedla kolor tarczy herbowej (...) Można używać słowa „rozetka” lub „kokarda narodowa”, ale nie powinno się stosować określenia „kotylion”. Ten zachowajmy na karnawałowy bal.
  • M.K-A
    Przysłowia mądrością narodu :)
    Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło ...
    Po co czekać do listopada, spotkajmy się w styczniu przy okazji rocznicy
    POWSTANIA STYCZNIOWEGO, to wspaniała okazja, aby znowu pośpiewać tym razem pieśni związane z tym wydarzeniem, a heraldycy będą mogli wyjaśnić wszelkie wątpliwości związane z używaniem SYMBOLI NARODOWYCH, a ... Grottger będzie będzie wtedy jak najbardziej na miejscu w przenośni i dosłownie ....
    Z poważaniem
    Monika Kubiś-Arbuz
    • Pozdr
      Oby nie trzeba było jak u Grottgera, bo to by znaczyło, że Polska byłaby znowu pod zaborem rosdyjskim! Może po prostu flaga :)
  • Ulka - Kazimierz
    Rozumiem, że wszyscy "patrioci" zasiedli przed komputerami. Dlaczego zabrakło Waszych uwag na Patriotycznym śpiewaniu? W tym roku się pomylili. W następnym zaśpiewają jeszcze radośniej z prawidłowymi kokardami narodowymi. Będziecie wtedy w Kazimierskim Ośrodku Kultury śpiewać razem z nimi?
    • patriota zawodowy
      @ Ulka - Ja przyjadę i będę śpiewał w przyszłym roku razem z Wami. Jak nie powołają mnie "w kamasze", bo diabli wiedzą co może być w tych niespokojnych czasach.
  • matka kurka po refleksji
    Wycofuję ostatnie zdanie - żeby nie było złośliwości. Pozdrawiam wszystkich śpiewających- nie tylko patriotycznie.
  • matka kurka
    A może tak o meritum czyli o patriotycznym śpiewaniu ? Wszystko - jak widać - jest powodem do złośliwych szpileczek a nawet wiadra pomyj. Niech nie dziwi ,że ludziom nie chce się w nic angażować. A "dyżurnych patriotów " chyba tam nie było.
  • czytaty
    Kokarda narodowa.... tu trzeba poczytać, samodzielnie- ciekawe- warto :)
    Ostatnie zdanie brzmi
    Pomimo takich ustaleń heraldycznych, powszechnym stało się noszenie kokard o odwróconej kolejności barw ( czerwone serce z białym otokiem) ukazał to m.in. Artur Grottger na obrazie Pożegnanie powstańca.
    • Paweł
      Artur Grottger, kokardy narodowe to okres nie istnienia Polski ( okres zaborów). Każda forma ekspozycji barw narodowych czy śpiewania(grania) hymnu była dopuszczalna. Stanowiła o utożsamianiu się. Nikt tego nie oponował. Podobnie z opaską biało-czerwoną na hitlerowskim hełmie czy mundurze noszoną przez Powstańców Warszawskich. Trącało to profanacją. Ale to był nakaz chwili w identyfikowaniu się z Polską nie istniejącą na mapach. Dzisiaj jest wolna, suwerenna, niepodległa z obowiązującym prawem.
  • ???
    Dlaczego ze zgromadzonych osób nikt nie zaprotestowal , wszyscy bez świadomośći nawet kazimierska,, elita ,,
  • warszawiak
    Kazimierz to miasto artystów, cieszcie się ze na 11 l na rynku nie stanęła choinka ubrana w swiatelko ,bo po dzisiejszym pobycie w kazimierzu wnioskuje ze markety z dekoracjami swiatecznymi sa jeszcze w lesie
  • marej
    Uczenie i zaszczepianie patriotyzmu powinny robic osoby ktore maja wiedze i pojecie a nie robia cos na sile bo wypada. Pan Nadolski zawsze jest przygotowany na kazdej uroczystosci.
  • Polak mały
    Panu burmistrzowi też pomyliły się barwy narodowe :(
  • Jasió
    Flagę Japonii przyczepili uczestnikom spotkania. Ustawa o godle, barwach i hymnie wyraźnie Naszą flagę określa - " płat PROSTOKĄTNY o barwach Rzeczpospolitej Polskiej w proporcji 5:8 ". Naruszenie przepisów j/w jest wykroczeniem wg Art.49$2 KW.
  • Dobra Rada
    WSPÓLNIE z kimś, kto nie szanuje ludzi będzie trudno, więc szczerze odradzam p. Małgorzato..
  • Małgorzata
    Szanowna Moniko!
    Z wielką radością przyjmę zaproszenie. Chętnie też poprowadzę wykład na temat kokard narodowych i pokażę, jak je wykonać. Rzeczywiście, dobrze jest robić coś dobrego - samodzielnie lub WSPÓLNIE.
    Z pozdrowieniami -
    Małgorzata
    miłośniczka Kazimierza i autorka książki "Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy"
  • Małgorzata
    Szkoda tylko, że kokardy narodowe mają odwrotne barwy. Polska kokarda narodowa ma w środku rozety kolor biały (symbolizujący Orła Białego), a otok jest w kolorze czerwonym.
    • Monika Kubiś- Arbuz
      Szanowna Małgorzato
      W przyszłym roku zorganizuję po raz piąty PATRIOTYCZNE ŚPIEWANIE, a Ciebie poprosimy o wykład na temat kokard narodowych i wykonanie ich z dziećmi i tym sposobem WSPÓLNIE zrobimy coś dobrego :)
      Z wyrazami szacunku
      Wdzięczna za cenną merytoryczna uwagę
      Monika Kubiś- Arbuz
    • :))))
      Koń by się uśmiał.
    • ;(((
      Kąśliwe te wyrazy szcunku
    • trzeźwyznadgrodarza
      [link wymoderowano]
      Z ziemi polskiej do wolskiej
      Monako ma błędy w kolorach flagi
      Co Pani o tym sądzi?

Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2024 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę