Z wapiennego stoku Albrechtówki roztacza się urzekająca panorama na letniskową wieś Męćmierz, Małopolski Przełom Wisły i Równinę Radomską. Wieś Mięćmierz - stary przysiółek flisacki leży w suchej dolince. Można nazwać ją „żywym skansenem”, gdyż wiele wiekowych chłopskich chałup zostało tutaj przeniesionych z innych miejsc, gdzie groziło im unicestwienie. A stało się to za przyczyna nowych właścicieli posesji – artystów, inteligencji głównie z Warszawy i Lublina, którym obecnie stare domostwa służą, jako domy letniskowe i miejsce swoistego azylu. Podobną funkcję pełni dzisiaj wiatrak-koźlak, stojący na stromej skarpie a przeniesiony z okolic Bałtowa. Najprostsza droga do Męćmierza prowadzi wałem w górę Wisły. Należy minąć kamieniołomy, iść dopóki nie pojawią się pierwsze zabudowania - to będzie wioska Męćmierz. Spacer (w jedną stronę) zajmuje około 45 min. od Rynku.
+ czytaj pełny opis
Z wapiennego stoku Albrechtówki roztacza się urzekająca panorama na letniskową wieś Męćmierz, Małopolski Przełom Wisły i Równinę Radomską.
Wieś Mięćmierz - stary przysiółek flisacki leży w suchej dolince. Można nazwać ją „żywym skansenem”, gdyż wiele wiekowych chłopskich chałup zostało tutaj przeniesionych z innych miejsc, gdzie groziło im unicestwienie. A stało się to za przyczyna nowych właścicieli posesji – artystów, inteligencji głównie z Warszawy i Lublina, którym obecnie stare domostwa służą, jako domy letniskowe i miejsce swoistego azylu. Podobną funkcję pełni dzisiaj wiatrak-koźlak, stojący na stromej skarpie a przeniesiony z okolic Bałtowa.
Najprostsza droga do Męćmierza prowadzi wałem w górę Wisły. Należy minąć kamieniołomy, iść dopóki nie pojawią się pierwsze zabudowania - to będzie wioska Męćmierz.
Spacer (w jedną stronę) zajmuje około 45 min. od Rynku.
- zwiń